Chcete pořídit pro své dítě nějaké malé zvířátko? Co takhle křečka, myš, osmáka, pískomila nebo potkana? Poradíme Vám, jak co budete potřebovat do začátku.


 

1.  Bydlení: 

Nejdůležitější je rozhodnout se, v čem bude náš nový miláček bydlet.  Můžete si vybrat mezi akváriem a klecí.  Pro křečka, myš, pískomila nebo potkana jsou vhodná buďto uzavíratelná terária tzv. sklopky nebo klece.  Pro osmáka je nejlépe zvolit klec vyšších rozměrů např. klec Remy. Protože rád šplhá po větvích, které byste mu do klece také neměli zapomenout pořídit.  Velikost terária nebo klece zvolte podle velikosti zvířátka tak, aby měl Váš miláček dostatek prostoru. Doporučujeme pořídit vždy raději větší než menší velikost

                            

 

 

Co je vlastně lepší? Klec, nebo akvárium?  Když si pořídíte akvárium nebo terárium, tak se Vám nestane, že by se Vám nějaký nepořádek dostal ven, především když Váš miláček začne třeba hrabat. S klecí se nějakému tomu nepořádku neubráníte, ale na druhou stranu budete mít bližší kontakt se svým miláčkem. Pobyt v kleci je pro něj i přirozenější.

 


 

2.   Podestýlka: 

Dalším důležitým bodem je správný výběr podestýlky. Podestýlek je několik druhů, a tak je třeba se správně rozhodnout. Některé jsou prašné, některé bezprašné. Máte doma alergika? Rozhodně sáhněte po bezprašném typu.

Mezi ty prašné patří samozřejmě hobliny. Hobliny jsou základní levnou podestýlkou, se kterou se setkáte nejčastěji. Kromě prašnosti navíc dlouho nevydrží a brzy začnou zapáchat. Počítejte tedy s častější výměnou. Další nevýhodou je jejich tendence přichytávat se na srst. Když si doma zvířátko pustíte, vezme většinou nějaké hobliny sebou a máte ihned hobliny po celém bytě.Hobliny proto doporučujeme používat u zvířat, které chováte venku mimo domov.

Mezi bezprašné se řadí většina ostatních podestýlek. K nejpoužívanějším patří dřevěné peletky.Tyto peletky výborně absorbují moč a vydrží bez zápachu výrazně déle než hobliny. Jejich nespornou výhodou je možnost odebrání pelet, které se již rozpadají, bez nutnosti výměny celé podestýlky. Další bezprašnou podestýlkou je konopná podestýlka. Jedná se o konopné štěpky, které výborně absorbují moč, a díky tomu nám opět podestýlka vydrží dlouho bez zápachu.

Pro alergiky je obzvláště vhodná papírová podestýlka, která je zcela bezprašná, ekologická, vstřebává vlhkost a dehydruje exkrementy domácích mazlíčků během pár vteřin. Má tedy vynikající absorpční schopnosti.

 

                           

 

           

 


 

3. Výbava klece:  

Jaké vybavení budete pro svého miláčka potřebovat? Je to snadné!  Budete-li pořizovat klec, můžete zvolit mezi již vybavenou klecí nebo klecí bez výbavy. Vybavené klece se prodávají buď s plastovou, nebo s kovovou výbavou. Pro osmáky, pískomily a potkany doporučujeme pořizovat klece pouze s kovovou výbavou, protože plastovou většinou zničí.

Pro křečky je to celkem jedno, tam již můžete volit dle toho, co se Vám více líbí.  Nebude-li příslušenství ve výbavě klece, tak budete mimo jiné potřebovat:  Napáječku. Bez napáječky budete mít vodu z misky neustále vylitou či špinavou. Napáječky se dělají buď s přísavkou, nebo na zavěšení pomocí drátku. S přísavkou jsou většinou skleněné a dávají se do terárií a akvárií.

Napáječky na zavěšení jsou převážně plastové a dávají se hlavně do klecí. Dále budete potřebovat misku na krmení. Velikost misky zvolte dle velikosti zvířátka. Zde jen můžeme doporučit, abyste vybrali spíše misky těžší. Těžší misku se nepodaří Vašemu miláčkovi převrhnout nebo přenést.

 

 

                      jk32461.jpg

 

 

Další nezbytnou potřebou je domeček, ve kterém se bude zvířátko moci ukrýt. Domeček je opět lepší vybrat tak, aby se do něj Váš miláček vešel. Nejlepší jsou domečky dřevěné, které navíc krásně vypadají.Nezapomeňte pořídit také nějakou prolézačku,  pelíšek nebo kolotoč, aby se Váš miláček nenudil.

 

                         

 


 

4. Krmení: 

Krmivo zvolte podle toho, jakého si pořídíte miláčka. Krmiva se dělí na druhy pro jednotlivá zvířátka: pro osmáky, křečky, pískomily, myši a potkany. Krmivo a vodu podávejte v dostatečném množství a hlavně v pravidelném čase jednou denně. Pro zpestření stravy můžete občas přidávat i nějakou pochoutkuvitamíny, které jsou obzvláště vhodné v období růstu nebo březosti, dále pak minerální bloky, které dodávají potřebné minerální látky nezbytné pro zdravý život zvířete.

 

                                           

 

 


 

5. Cestování:

Pojedete-li někam na výlet nebo na dovolenou a budete chtít vzít svého miláčka s sebou, pak budete potřebovat ještě pár drobností. Nejdůležitější je přepravka. Ta by měla být tak veliká, aby se v ní Váš miláček netísnil a zároveň v ní zbytečně při přepravě necestoval a cítil se bezpečně.

 

 

                                                                                                                        

 


 

6. Péče o Vašeho miláčka: 

Čas od času je potřeba i Vašeho zvířecího člena rodiny vykoupat. Osmáci a pískomilové potřebují ke koupání pouze jemný písek. Písek dáme do misky s vyšším okrajem a vložíme do akvária či klece asi na 15 minut.  Váš miláček ihned pochopí a začne se v písku koupat. Takové koupání bude zábava pro celou rodinu. Křečka, myš nebo potkana vykoupete ve vodní lázni s takovou vodní hladinou, aby dosáhl na dno.

 

                          

 

 

Můžete použít i šampon pro hlodavce.Pak už stačí Vašeho miláčka jen usušit, učesat kartáčem, popřípadě ostříhat drápky nůžtičkami, aby Vás nepoškrábal při mazlení příliš dlouhými drápky