Chcete pořídit pro své dítě králíčka nebo morčátko ?  Poradíme Vám, jak co budete potřebovat do začátku.


 

1.  Bydlení: 

Nejdůležitější je rozhodnout se, v čem bude náš nový miláček bydlet.  Doporučujeme rozhodně klec, která je vzdušná a pro morče či králíčka příjemná.   Velikost  klece zvolte podle velikosti zvířátka tak, aby měl Váš miláček dostatek prostoru. Doporučujeme pořídit vždy raději větší než menší velikost.  Pro morče od velikostri 60 cm, pro králíka od velikostri 80 cm.

 

                                                                                                      

 

2.   Podestýlka: 

Dalším důležitým bodem je správný výběr podestýlky. Podestýlek je několik druhů, a tak je třeba se správně rozhodnout. Některé jsou prašné, některé bezprašné. Máte doma alergika? Rozhodně sáhněte po bezprašném typu.

Mezi ty prašné patří samozřejmě hobliny. Hobliny jsou základní levnou podestýlkou, se kterou se setkáte nejčastěji. Kromě prašnosti navíc dlouho nevydrží a brzy začnou zapáchat. Počítejte tedy s častější výměnou. Další nevýhodou je jejich tendence přichytávat se na srst. Když si doma zvířátko pustíte, vezme většinou nějaké hobliny sebou a máte ihned hobliny po celém bytě.Hobliny proto doporučujeme používat u zvířat, které chováte venku mimo domov.

Mezi bezprašné se řadí většina ostatních podestýlek. K nejpoužívanějším patří dřevěné peletky.Tyto peletky výborně absorbují moč a vydrží bez zápachu výrazně déle než hobliny. Jejich nespornou výhodou je možnost odebrání pelet, které se již rozpadají, bez nutnosti výměny celé podestýlky. Další bezprašnou podestýlkou je konopná podestýlka. Jedná se o konopné štěpky, které výborně absorbují moč, a díky tomu nám opět podestýlka vydrží dlouho bez zápachu.

Pro alergiky je obzvláště vhodná papírová podestýlka, která je zcela bezprašná, ekologická, vstřebává vlhkost a dehydruje exkrementy domácích mazlíčků během pár vteřin. Má tedy vynikající absorpční schopnosti.

 

                                                                  

                         

 

 

3. Výbava klece:  

Jaké vybavení budete pro svého miláčka potřebovat? Je to snadné!  Budete-li pořizovat klec, můžete zvolit mezi již vybavenou klecí nebo klecí bez výbavy. Vybavené klece se prodávají buď s napáječkami, miskou nebo jesličkami na seno. 

Nebude-li příslušenství ve výbavě klece, tak budete mimo jiné potřebovat:  Napáječku. Bez napáječky budete mít vodu z misky neustále vylitou či špinavou. Napáječky se dělají do klecí pro králíky a morčata na zavěšení pomocí drátku. 

Dále budete potřebovat misku na krmení. Velikost misky zvolte dle velikosti zvířátka. Zde jen můžeme doporučit, abyste vybrali spíše misky těžší. Těžší misku se nepodaří Vašemu miláčkovi převrhnout nebo přenést.

 

                                                                      

 

                                                                                                    

Další nezbytnou potřebou je domeček, ve kterém se bude zvířátko moci ukrýt. Domeček je opět lepší vybrat tak, aby se do něj Váš miláček vešel. Nejlepší jsou domečky dřevěné, které navíc krásně vypadají.

 

                                           

                                                                                                                      

 

 

 

4. Krmení: 

Krmiva pro králíčky a morčata jsou buďto společná, nebo rozdělená, podlo toho, jak to dělá výrobce. Je to z důvodu že morče i králík mají stejnou skladbu krmiva. Krmivo a vodu podávejte v dostatečném množství a hlavně v pravidelném čase jednou denně. Pro zpestření stravy můžete občas přidávat i nějakou pochoutkuvitamíny, které jsou obzvláště vhodné v období růstu nebo březosti, dále pak minerální bloky, které dodávají potřebné minerální látky nezbytné pro zdravý život zvířete.  Jako doplněk doporučujeme přidávat obvzláštzě seno, které mají velmi rádi.

 

                ,                      

 

                                                                                                                               

5. Cestování:

Pojedete-li někam na výlet nebo na dovolenou a budete chtít vzít svého miláčka s sebou, pak budete potřebovat ještě pár drobností. Nejdůležitější je přepravka. Ta by měla být tak veliká, aby se v ní Váš miláček netísnil a zároveň v ní zbytečně při přepravě necestoval a cítil se bezpečně.

 

                                                                                                                        

 

 

6. Péče o Vašeho miláčka: 

Čas od času je potřeba i Vašeho zvířecího člena rodiny vykoupat. Takové koupání bude zábava pro celou rodinu. Králíčka nebo morče vykoupete ve vodní lázni s takovou vodní hladinou, aby dosáhl na dno.

Můžete použít i šampon pro hlodavce.Pak už stačí Vašeho miláčka jen usušit, učesat kartáčem, popřípadě ostříhat drápky nůžtičkami, aby Vás nepoškrábal při mazlení příliš dlouhými drápky.