Dovolujeme si Vám poskytnout pár rad pro založení a péči o akvaria:


 

Aktivace a čištění filtru:  

Dnešní akvarijní filtry čistí na principu biologického čištění a ne na filtrování jak tomu bylo dříve. Filtry obsahují biologické houby, které začnou čistit vodu, jakmile se v nich vytvoří bakterie. Teprve potom docílíte křišťálově čisté vody. Jak na to?

 

Existují dva způsoby aktivace filtru.

  • Prvním z nich je přirozenou cestou, kdy se bakterie začnou tvořit až z rybího trusu. Tento proces trvá 5-6 týdnů. Po tuto dobu ovšem hrozí riziko zakalení vody (zvýšený obsah dusičnanů a dusitanů), které může vzniknout zkažením zapadlého krmiva, které rybičky nestačí sníst při krmení.
  • Proto dnes můžeme nabídnout druhý způsob aktivace filtru a to pomocí násady bakterií. Tyto násady se dávkují ihned po napuštění akvária a díky nám docílíme aktivace filtru během 2-3 týdnů. Neriskujeme tím tedy zakalení vody, ani úmrtí rybiček.  

Filtr čistíme tehdy,  jakmile se nám na biologické houbě začne tvořit hnědé mazlavé blátíčko ( přemnožené bakterie ). Houbu vyjmeme z filtru, oklepeme třeba v umyvadle z nejhoršího blátíčka a maximálně na 1-2 sekundy propláchneme pod tekoucí vodou a 1 krát vyždímáme. Po té houbu vrátíme zpět do filtru. Nikdy se nesmí biologická houba vyprat do čista, protože by jste zlikvidovali veškeré bakterie a začínali znovu od začátku.

 

Založení akvaria:

1. Nejprve řádně vyčistěte nové akvarium. Po té přilepte pozadí.

2. Akvarium umistěte vždy na vyrovnávací podložku. Můžete vybrat  mezi  pěnovou podložkou , nebo plastovým rámem, který se dělá do velikosti 80 x 35 cm. Rám nepo podložka slouží k vyrovnání menších nerovností, aby nemohlo dojít k prasknutí akvária po napuštění vodou.

 pěnová podložka                       

 

                          

 

3. Na dno nasypte vypraný akvarijní štěrk nebo substrát. Plánujete-li akvarium s živými rostlinami, doporučujeme do  štěrku přidat aktivátor dna, pro dobrý růst rostlin v počátku založení akvaria. Proč se přidává aktivátor dna ?  Běžně rostliny získávají část živin z trusu rybiček, který se ve štěrku usazuje. V nově založeném akvariu trvá přibližně 2-3 měsíce, než se ve štěrku tyto živiny pro rostliny vyskytnou, proto doporučujeme použítí aktivátoru dna, aby rostliny ze začátku nestrádali a nezašli. Aktivátor dna se smíchá s 1/3 štěrku , dá se na spodek akvaria a zbylé čisté 2/3 se nasypou na vrch.  Nebo aktivátor nasypete na dno akvaria a na vrch dáte substrát typu platinum soil nebo podobný jiný.

                                                                                                                                              

 

 

4. Přidejte do akvaria také řádně vyčištěné dekorace ( kořen, kámen atd. ). Budete-li dávat kořen, doporučuje se ho alespoň převařit, protože většina kořenů zpočátku barví vodu. I tak může kořen ještě v akvariu zabarvovat vodu, ale rybičkám to nevadí, jelikož se jedná o přirozený přírodní výluh. Postupným vyměňováním vody se zabarvení zbavíte.

               

 

5. Napusťte akvarium vodou do 1/3  až 1/2. Nasázejte živé rostliny. Nainstalujte filtr a topítko, zatím nezapínejte.

 

                                                                                     

 

 

6. Dopusťte akvarium celé vodou cca 3 cm pod okraj, zapněte filtr a topítko. Teplotu vody, kterou by jste měli nastavit na topítku zvolte podle druhu ryb, které budete v akvariu mít. Pro běžné druhy ryb je teplota cca 22-23 °C.

 

7. Nadávkujte potřebné akvarijní přípravky: 

                                                       - přípravek na úpravu vodovodní vody na akvarijní

                                                       - násadu bakterií

                                                       - kapalné hnojivo pro rostliny.

Dávkování proveďte podle návodu na jednotlivých přípravcích. Tyto přípravky můžete zakoupit v setech pro založení nového akvaria.

 

                                                                                                                

 

8. Akvarium může být  zpočátku zakaleno. Míra zakalení je závislá na tom, jak dobře jste vyprali akvarijní písek. Během 5-7 dní se voda značně pročistí (filtr musí být zapnut stále). Poté můžete do akvaria nasadit rybičky. Rybičky krmte zpočátku (než se plně z aktivuje filtr) krmivem, které nekalí vodu (doporučujeme mražený vodní plankton – cyclops). Plnou aktivaci filtru poznáte podle toho, že voda bude křišťálově čirá.

 

 


Čištění akvaria:

 

 Akvarium čistíme poprvé přibližně cca za 2-3 týdny a to jen lehce a výměnou 1/4 vody.   Po té je již třeba  alespoň 1 x za 10 dní vyměňovat cca 1/4 vody s odsátím nanesených nečistot na akvarijním substrátu, aby se usazené zbytkly nekazili a nekalily po té vodu. Vše ovšem záleží také na tom, jak máte zařízené akvarium, jaké máte ryby, jaký rostliny atd.    Čím více se staráte o akvarium tím se Vám odmění svou krásou.

 

1. Pomocí odkalovacího zvonu odsajeme nečistoty ze dna akvaria, kam se dostaneme. S tímto odsátím odčerpeme přibližně 1/4 vody.        

                        

                                                     

 

 

2. Upravíme a zastřihneme kytičky.

 

3. Akvarium dopustíme vodou a nadávkujeme přípravek na úpravu vodovodní vody   a doplňujeme násadu bakterií.

               

 

                                                        

 

4. Dále je třeba pravidelně dávkovat vhodnou skladbu hnojiv, podle toho jaké máte rostlinky.

         

 

 

 

       

5.  Vyčistíme filtr: Filtr čistíme tehdy, jakmile se nám na biologické houbě začne tvořit hnědé mazlavé blátíčko (přemnožené bakterie). Houbu vyjmeme z filtru, oklepeme třeba v umyvadle z nejhoršího blátíčka a maximálně na 1-2 sekundy propláchneme pod tekoucí vodou a 1 krát vyždímáme. Po té houbu vrátíme zpět do filtru. Nikdy se nesmí biologická houba vyprat do čista, protože byste zlikvidovali veškeré bakterie a začínali znovu od začátku.

 

5. Pomocí stíracího magnetu řádně vyčístíme sklo.

 

                                                         

 

 

Toto jsou základní rady pro založení a péči o akvarium. Budeme rádi, když Vám do začátku pomohou. S dalšími případnými dotazy se můžete obrátit na  info@akvamex.cz   nebo na naší kamenou prodejnu v Chrudimi, kde Vám rádi poradí naši specialisté.