Profesionální parmetr MQ-510 je přístroj, kterým lze přesně změřit, jak máte nasvícené Vaše akvárium. Lze s ním  měřit v akváriích  sladkovodních i mořských.

 

Jak měření funguje?

 • Měřením zjišťujeme hustotu fotosyntetického fotonového toku (PPFD, jednotky µmol m-2 s-1) pod vodou. Je to podstatné  pro biologické, fyzikální a chemické procesy v přírodních vodách a v akváriích.
 • Z hlediska přesnosti měření je potřeba snímač světla kalibrovat pod vodou, aby  měření  bylo přesné. Pokud by byl  vliv ponoření  opomenut, bylo by měření nepřesné, protože index lomu světla na vzduchu je 1,00, avšak ve vodě je index lomu 1,33. Vyšší index lomu vody způsobuje, že se ze snímače zpětně rozptyluje (nebo odráží) více  světla než ve vzduchu . Přístroj Quantum MQ - 510 již má zabudovanou korekci tohoto jevu.

 

Jak jednoduše změřit potřebné hodnoty?

Zapnete přístroj, ponoříte sondu do akvária kolmo ke světlu, a na displeji uvidíte hodnotu PAR. Pozor - vodotěsná je pouze sonda, nikoliv přístroj s displejem. Ten musí zůstat mimo vodu.

 

Kolik PAR bych měl v akváriu naměřit?

U dna by měla být hodnota měření 30-100 PAR.  V případě že máte nízké PAR, měli by jste mít v akvariu  pouze rostliny s nízkým nárokem na světlo.  Při vysokém PAR můžete mít naopak rostliny náročné na světlo.

 • PAR 30-40   -  rostliny s nízkým nárokem na světlo 
 • PAR 40-60   -  rostliny se středním nárokem na světlo 
 • PAR 60-80   -  rostliny s vysokým nárokem na světlo
 • PAR 80-100   -  rostliny s vysokým nárokem na světlo

 

Jak a kde zapůjčit?

 • Půjčování profesionálního parmetru probíhá pouze na naší kamenné prodejně v Chrudim. 
 • Při zapůjčení požadujeme podepsání smlouvy o zápůjčce a  vratnou kauci ve výši 20 000.- Kč.  
 • Kauce se skládá v hotovosti při zapůjčení  parmetru a bude vrácena  v hotovosti při vrácení přístroje, bude-li přístroj nepoškozen a v pořádku.
 • Přístroj se půjčuje na 24 hodin za poplatek 300,- Kč. 

 

Jak objednat zapůjčení přístroje dopředu ?

 1. Telefonicky na 724106829 -  domluvíme s Vámi termín, v den zapůjčení s Vámi na prodejně sepíšeme smlouvu o zápůjčce, předáte nám kauci a uhradíte částku za půjčení. Zároveň Vás seznámíme s postupem měření
 2. Mailem na info@akvamex.cz -  zavoláme Vám, domluvíme s Vámi termín, v den zapůjčení s Vámi na prodejně sepíšeme smlouvu o zápůjčce, předáte nám kauci a uhradíte částku za půjčení. Zároveň Vás seznámíme s postupem měření
 3. Přes internetový obchod formou objednávky s osobní návštěbou na prodejně  -  zavoláme Vám, domluvíme s Vámi termín, v den zapůjčení s Vámi na prodejně sepíšeme smlouvu o zápůjčce, předáte nám kauci a uhradíte částku za půjčení. Zároveň Vás seznámíme s postupem měření.