Substrát pro rostliny je velmi důležitá volba pro Vaše akvarium.    Existuje mnoho substrátů pro rostlinná akvaria, ale absolutní jedničkou jsou substráty z pálené hlíny, které poskytují vynikající podmínky a živiny pro rostliny. Nemají jenom za úkol výživu rostlin, ale dokáží ovlivnit i celkový stav Vašeho akvaria.  Díky revoluční technologii výroby těchto substrátů, byl vytvořen homogenní a porézní substrát, který je ideálním prostředím pro rozvoj mikroorganismů a kořenového systému rostlin. Použití těchto substrátů zajišťuje  ve vašem akvariu dlouhodobé uvolňování živin do akvária. Další výhodou těchto substrátů je schopnost  dokonale stabilizovat parametry vody. Snižují  celkovou a uhličitanovou tvrdost, upravují pH a vytváří tak ideální prostředí pro pěstování rostlin i tropických ryb z mírně kyselých vodních biotopů.

Jedničkou na světě jsou substráty ADA, které pochází z Japonska a jsou považovány za nejlepší substráty z pálené hlíny, které byli kdy vyrobeny.  Nevýhodou je sice jejich cena, ale kvalita je nesporná.   U nás je velice rozšířenou  a  známou levnější  variantou  k  substrátům ADA  substrát   Platinum Soil, který splňuje  všechny tyto parametry, ale poslední dobou již není jediným, který je na českém trhu nabízen.

Představujeme Vám tedy 2 uplně nové výrobce substrátů z pálené hlíny. Jedná se o výrobce Malflora a Yokuchi.  Jde o Polské výrobce, kteří jsou ovšem na velmi vysoké úrovni v akvaristice.  Polský trh se už kvůli velmi vysoké a kvalitní základně v Aquascapingu, řadí mezi přední světové výrobce produktů a přípravků pro rostlinná akvaria ve velmi vysoké kvalitě.  Nedávno jsme měli možnost účastnit se mistrovství Polské republiky v Aquascapingu a bylo se opravdu na co dívat. Pod rukama nadšených předních akvaristů z Polska vznikaly velmi úchvatné podvodní krajiny a scenérie, to vše za použití kvalitních substrátů a přípravků od předních polských výrobců. Dle jejich slov je kvalita těchto výrobku velmi vysoká a při jejich použití dosahují velmi výborných výsledků.  Jejich práce , kterou na mistrovství předvedli, nás velmi zaujala.  Nedalo nám to a dali jsme na jejich doporučení, a na našem kamenném obchodě vyzkoušeli tyto produkty.  Jedná se o substráty Malflora a Yokuchi, které jsme použili při založení rostlinných akvarií  a přípravky Yokuchi, které jsme také na našich akvariích otestovali.  Po více jak půlročním testování , kdy všechny založené nádrže, nejen u nás na prodejně, ale i u zákazníků , kteří substráty a přípravky  vyzkoušeli, velmi prosperují. 

Dovolujeme si Vám je tedy představit a hlavně doporučit pro Vaše rostlinná akvaria.

 

Substráty Malflora: 

Malflora Intense:  Maflora Intense je substrát bohatý na živiny a minerály pro akvária s vodními rostlinami. Skládá se z přírodní černé sopečné země a organických doplňků bohatých na mikro- a makro-prvky, jako je dusík, fosfor, železo a další. Živiny obsažené v tomto substrátu jsou rostlinám trvale přístupné a přispívají ke zlepšení jejich růstu v akváriu. Specifický výrobní proces dává substrátu Maflora Intense výjimečné vlastnosti identické s vlastnostmi Maflora Light, ale s ještě silnějším hnojivem. Substrát je určen pouze pro sladkovodní akvária.  Vytváří mírně kyselé prostředí, snižuje pH a KH: nepoužívejte náplně ani ošetření proti tomuto účinku.  Není vhodný pro ryby žijící v biotypech s vysokým pH a vysokým KH.  Při použití a v závislosti na použité vodě se může objevit zákal, který po několika hodinách filtrace zmizí, povrchová vrstva nebo hnědý nános na oknech, která musí být mechanicky odstraněna. Substrát se vyrábí pouze v zrnitosti Normal.

Malflora Light :  Maflora Light substrát vytváří vodní prostředí bez řas nebo nečistot, mírně kyselé, ideální pro růst a množení akvarijních rostlin, ryb, krevet a dalších vodních organismů. Skládá se ze 100% přírodní vulkanické černé země. Živiny obsažené v tomto substrátu jsou přístupné kořenům rostlin, přičemž zůstávají mimo dosah řas mezi dvěma vodami. Specifický výrobní proces dává substrátu Maflora Light jedinečné vlastnosti ke zlepšení kvality a čirosti vody a také dlouhodobě stabilizuje jeho parametry. Substrát je určen pouze pro sladkovodní akvária.  Vytváří mírně kyselé prostředí, snižuje pH a KH: nepoužívejte náplně ani ošetření proti tomuto účinku.  Není vhodný pro ryby žijící v biotypech s vysokým pH a vysokým KH.  Při použití a v závislosti na použité vodě se může objevit zákal, který po několika hodinách filtrace zmizí, povrchová vrstva nebo hnědý nános na sklech mechanicky odstraňte. Substrát se vyrábí v zrnitosti Normal a Powder.

 

Substráty Yokuchi:

Ganban:   SUBSTRÁT PRO AKVARIUM Ganban power  je pečlivě vybraná směs přírodních materiálů sopečného a organického původu. Struktura výkonové základny Ganban se vyznačuje vysokou saturací pórů, což podporuje množení mikroorganismů odpovědných za čištění vodního prostředí od odpadních produktů. Substrát Ganban usnadňuje nastartovaní nového akvaria a stabilizaci absorbcí škodlivých látek v počáteční fázi provozu nádrže. Významně zlepšuje transport živin v hlubších vrstvách substrátu. Organické látky obsažené v Ganbanu procházejí mineralizačními a zvlhčovacími procesy zajišťujícími stálý přístup kořenů k živinám. Dává se jako podložní substrát pod substráty z pálené hlíny.

 

Jiban Soil:   Substrát Jiban je kompletním substrátem pro sladkovodní akvária, zvláště pak pro rostlinná akvaria. Použitím tohoto substrátu dosáhnete vynikajicích výsledků v pěstování rostlin. Při výrobě substrátu Jiban byly použity suroviny nejvyšší kvality přírodního původu.  Substrát je určen pro rostlinná  akvária vybavená intenzivním osvětlením a instalací CO2. Díky revoluční technologii výroby, byla vytvořen homogenní a porézní substrát, který je ideálním prostředím pro rozvoj mikroorganismů a kořenového systému rostlin. Použití tohoto substrátu zajišťuje dlouhodobé uvolňování živin do akvária. Další výhodou je velká ionexová kapacita dokonale stabilizující parametry vody. Snižuje  celkovou a uhličitanovou tvrdost, upravuje pH, a vytváří tak ideální prostředí pro pěstování rostlin i tropických ryb z mírně kyselých vodních biotopů.

 

Systém hnojiv Yokuchi:      článek se připravuje