Substrát pro rostliny je velmi důležitá volba pro Vaše akvarium.    Existuje mnoho substrátů pro rostlinná akvaria, ale absolutní jedničkou jsou substráty z pálené hlíny, které poskytují vynikající podmínky a živiny pro rostliny. Nemají jenom za úkol výživu rostlin, ale dokáží ovlivnit i celkový stav Vašeho akvaria.  Díky revoluční technologii výroby těchto substrátů, byl vytvořen homogenní a porézní substrát, který je ideálním prostředím pro rozvoj mikroorganismů a kořenového systému rostlin. Použití těchto substrátů zajišťuje  ve vašem akvariu dlouhodobé uvolňování živin do akvária. Další výhodou těchto substrátů je schopnost  dokonale stabilizovat parametry vody. Snižují  celkovou a uhličitanovou tvrdost, upravují pH a vytváří tak ideální prostředí pro pěstování rostlin i tropických ryb z mírně kyselých vodních biotopů.

Jedničkou na světě jsou substráty ADA, které pochází z Japonska a jsou považovány za nejlepší substráty z pálené hlíny, které byli kdy vyrobeny.  Nevýhodou je sice jejich cena, ale kvalita je nesporná.   U nás je velice rozšířenou  a  známou levnější  variantou  k  substrátům ADA  substrát   Platinum Soil, který splňuje  všechny tyto parametry, ale poslední dobou již není jediným, který je na českém trhu nabízen.

Představujeme Vám tedy 2 uplně nové výrobce substrátů z pálené hlíny. Jedná se o výrobce Malflora a Yokuchi.  Jde o Polské výrobce, kteří jsou ovšem na velmi vysoké úrovni v akvaristice.  Polský trh se už kvůli velmi vysoké a kvalitní základně v Aquascapingu, řadí mezi přední světové výrobce produktů a přípravků pro rostlinná akvaria ve velmi vysoké kvalitě.  Nedávno jsme měli možnost účastnit se mistrovství Polské republiky v Aquascapingu a bylo se opravdu na co dívat. Pod rukama nadšených předních akvaristů z Polska vznikaly velmi úchvatné podvodní krajiny a scenérie, to vše za použití kvalitních substrátů a přípravků od předních polských výrobců. Dle jejich slov je kvalita těchto výrobku velmi vysoká a při jejich použití dosahují velmi výborných výsledků.  Jejich práce , kterou na mistrovství předvedli, nás velmi zaujala.  Nedalo nám to a dali jsme na jejich doporučení, a na našem kamenném obchodě vyzkoušeli tyto produkty.  Jedná se o substráty Malflora a Yokuchi, které jsme použili při založení rostlinných akvarií  a přípravky Yokuchi, které jsme také na našich akvariích otestovali.  Po více jak půlročním testování , kdy všechny založené nádrže, nejen u nás na prodejně, ale i u zákazníků , kteří substráty a přípravky  vyzkoušeli, velmi prosperují. 

Dovolujeme si Vám je tedy představit a hlavně doporučit pro Vaše rostlinná akvaria.

 

Substráty Malflora: 

Malflora Intense:  Maflora Intense je substrát bohatý na živiny a minerály pro akvária s vodními rostlinami. Skládá se z přírodní černé sopečné země a organických doplňků bohatých na mikro- a makro-prvky, jako je dusík, fosfor, železo a další. Živiny obsažené v tomto substrátu jsou rostlinám trvale přístupné a přispívají ke zlepšení jejich růstu v akváriu. Specifický výrobní proces dává substrátu Maflora Intense výjimečné vlastnosti identické s vlastnostmi Maflora Light, ale s ještě silnějším hnojivem. Substrát je určen pouze pro sladkovodní akvária.  Vytváří mírně kyselé prostředí, snižuje pH a KH: nepoužívejte náplně ani ošetření proti tomuto účinku.  Není vhodný pro ryby žijící v biotypech s vysokým pH a vysokým KH.  Při použití a v závislosti na použité vodě se může objevit zákal, který po několika hodinách filtrace zmizí, povrchová vrstva nebo hnědý nános na oknech, která musí být mechanicky odstraněna. Substrát se vyrábí pouze v zrnitosti Normal.

Malflora Light :  Maflora Light substrát vytváří vodní prostředí bez řas nebo nečistot, mírně kyselé, ideální pro růst a množení akvarijních rostlin, ryb, krevet a dalších vodních organismů. Skládá se ze 100% přírodní vulkanické černé země. Živiny obsažené v tomto substrátu jsou přístupné kořenům rostlin, přičemž zůstávají mimo dosah řas mezi dvěma vodami. Specifický výrobní proces dává substrátu Maflora Light jedinečné vlastnosti ke zlepšení kvality a čirosti vody a také dlouhodobě stabilizuje jeho parametry. Substrát je určen pouze pro sladkovodní akvária.  Vytváří mírně kyselé prostředí, snižuje pH a KH: nepoužívejte náplně ani ošetření proti tomuto účinku.  Není vhodný pro ryby žijící v biotypech s vysokým pH a vysokým KH.  Při použití a v závislosti na použité vodě se může objevit zákal, který po několika hodinách filtrace zmizí, povrchová vrstva nebo hnědý nános na sklech mechanicky odstraňte. Substrát se vyrábí v zrnitosti Normal a Powder.

 

Substráty Yokuchi:

Ganban:   SUBSTRÁT PRO AKVARIUM Ganban power  je pečlivě vybraná směs přírodních materiálů sopečného a organického původu. Struktura výkonové základny Ganban se vyznačuje vysokou saturací pórů, což podporuje množení mikroorganismů odpovědných za čištění vodního prostředí od odpadních produktů. Substrát Ganban usnadňuje nastartovaní nového akvaria a stabilizaci absorbcí škodlivých látek v počáteční fázi provozu nádrže. Významně zlepšuje transport živin v hlubších vrstvách substrátu. Organické látky obsažené v Ganbanu procházejí mineralizačními a zvlhčovacími procesy zajišťujícími stálý přístup kořenů k živinám. Dává se jako podložní substrát pod substráty z pálené hlíny.

 

Jiban Soil:   Substrát Jiban je kompletním substrátem pro sladkovodní akvária, zvláště pak pro rostlinná akvaria. Použitím tohoto substrátu dosáhnete vynikajicích výsledků v pěstování rostlin. Při výrobě substrátu Jiban byly použity suroviny nejvyšší kvality přírodního původu.  Substrát je určen pro rostlinná  akvária vybavená intenzivním osvětlením a instalací CO2. Díky revoluční technologii výroby, byla vytvořen homogenní a porézní substrát, který je ideálním prostředím pro rozvoj mikroorganismů a kořenového systému rostlin. Použití tohoto substrátu zajišťuje dlouhodobé uvolňování živin do akvária. Další výhodou je velká ionexová kapacita dokonale stabilizující parametry vody. Snižuje  celkovou a uhličitanovou tvrdost, upravuje pH, a vytváří tak ideální prostředí pro pěstování rostlin i tropických ryb z mírně kyselých vodních biotopů.

 

Systém hnojiv Yokuchi:      

Hnojiva od firmy Yokuchi so získávají stále větší oblibu mezi vámi.  Není to tím, že bychom Vám je bezhlavě nabízeli, ale je to jimi samotnými. Ptáte se proč? Je to jednoduché, hnojiva jsme vyzkoušeli nejdříve na našich nádržích u nás na prodejně. Testovali jsme je bezmála půl roku a za tu dobu se ukázala kvalita této značky. Oproti jiným  hnojivům , které jsme v minulosti používali a zkoušeli ( Sera, Rataj, Seachem a další) jsme zaznamenali výrazný rozdíl v růstu rostlin a prosperitě nádrží a s tím spojeným celkovým zlepšením stavu akvarií.  

Po této zkušenosti jsme začali doporučovat tyto hnojiva i našim zákazníkům.  Velkou odměnou nejen nám, ale i výrobci, je naprostá spokojenost všech zákazníků, kterým jsme Yokuchi doporučili. Při dodržení pravidelné údržby akvaria ( pravidelné odsávání nečistot, výměna vody atd.) , při správně zvoleném osvětlení, které je také hodně důležité, přicházejí opravdu dobré výsledky.

Někdo by mohl namítnout, že jsou přípravky oproti některým jiným značkám dražší, ale opak je pravdou. Veškeré přípravky firmy Yokuchi jsou daleko koncentrovanější a mají velmi malé dávkování.  Většinou se dávkování pohybuje 1 ml = 100 l vody.  Na 100 litrovou nádrž Vám  jedno 400ml balení vydrží na celý rok.  

 

Dostupné přípravky: 

  • Ishiko Minerals - Rostlinný minerál Ishiko je inovativní přípravek pro úpravu demineralizované  vody.
  • Gedoku - Kondicionér pro upravu akvarijní vody pro vázání těžkých kovů a škodlivin ve vodě.
  • Bitamin - Kvalitní vitamíny  pro sladovodní rostlinná akvaria.
  • Gen K - Tekuté hnojivo pro sladovodní akvaria s obsahem draslíku.
  • Gen N - Tekuté hnojivo pro sladovodní akvaria s obsahem dusíku.
  • Gen Fe - Tekuté hnojivo pro sladovodní akvaria s obsahem železa.
  • Gen P - Tekuté hnojivo pro sladovodní akvaria s obsahem fosforu.
  • Gen BG - Kvalitní tekuté hnojivo pro sladovodní rostlinná akvaria - mikroprvky.
  • Gen C - Tekutý uhlík - hnojivo pro sladovodní rostlinná akvaria.
  • Saiki kaps - Kvalitní tabletové hnojivo pro sladovodní akvaria .

 

A tady je tabulka doporučeného dávkování, které  je odvislé od množství světla.